Šioa gražuolės neįmanoma neįsimylėti!
Keliaujant per Kroatiją, prieš 20 metų, negalėjau atsistebėti jaukiomis gatvių kavinukėmis, kurių lauko staleliai slėpese po gražiai suformuotais medžiais. Iš tolėliau, tuomet dar neįgudusiai akiai, tai atrodė lyg formuota liepa, akacija, ar tiesiog - kažkas ypatingai nematyto Lietuvoje.
Pagal padarytas nuotraukas vėliau sužinojau - tai PUOŠNIOJI (arba šiaurinė) KATALPA (lot. catalpa speciosa).
Užsidegiau iš sėklų užsiauginti SAVO KATALPĄ. Ir šiandien tai -  maždaug 5 metrų aukščio, dar tiek pločio medis, kurį pastebi kiekvienas pas mane užklydęs.
O aš vis klausiu savęs ir kitų - kodėl lietuviai jo dar nepamėgo, kodėl neįvertino?
Jūs pažiūrėkite į nuotraukas! Visos jos ne iš interneto, visos jos - MANO medžio, užaugusio po lietuvišku dangumi ir Saule.
Jam tikrai atsiras vieta ir Jūsų gatvėje, sode, aplinkoje.
AUGS SPARČIAI! ŽYDĖS GREITAI IR GAUSIAI!

Keletas įdomių faktų:
1. Katalpos gali išaugti iki 15-30 m aukščio ir 6-12 m pločio.
2. Širdies formos lapai atrodo kaip dramblio ausys. Viršutinė lapų pusė blyškiai žalia, o apatinė blyškiai žalia ir plaukuota. Lapai, prieš rudenį nukritę nuo medžio, keičia spalvą į gelsvai rudą (ar net juodą).
3. Auga itin greitai - iki 1 metro per sezoną.
4. Žydėti kartais pradeda jau trečiais metais. Žiedai balti ar balkšvi, varpelio formos, su geltonomis juostelėmis ir purpurinėmis dėmėmis vidinėje žiedlapių pusėje. Žiedai išsidėstę stambiais daugiašakiais žiedynais. Žydi nuo gegužės / birželio iki liepos - 2-3 savaites. Skleidžia malonų kvapą, pritraukiantį bites, drugelius ir vikšrus, pagrindinius šio augalo apdulkintojus.
5. Katalpos vaisius - didelės ankštys, užpildytos daugybe sėklų. Gali būti iki 60 cm ilgio. Jos išsilaiko iki kito pavasario, o žiemą medis atrodo lyg "papuoštas" varvekliais. Taigi dekoratyvus - ištisus metus.Taip pat žinomas kaip cigarečių medis arba indiška pupa dėl savo cilindro formos, pailgos formos vaisių, panašių į cigarą ar pupelių ankštį.
6. Sakoma, kad po šiuo medžiu nebūna uodų, nes lapai skleidžia specifinį kvapą, kuris mūsų nosims nejuntamas, tačiau uodams nepatinka.
7. Katalpos mediena anksčiau buvo naudojama geležinkelių tiesimui. Šiandien katalpa naudojama tvorų stulpų, sijų, baldų ir malūnų gamybai. Taip pat naudojama kaip toninė mediena gitarų pramonėje.
8. Sėklos gali būti naudojamos širdies sutrikimams, astmai ir spazmams gydyti.
9. Medžio gyvenimo amžius panašus į žmogaus - apie 70 metų.
Ir 10, manau pats pagrindinis, - puikiai auga ir žiemoja Lietuvoje.


Susijusios prekės

Funkciniai slapukai

Šių slapukų išjungti negalima. Jie įsimena tokius Jūsų pasirinkimus kaip kalba, prisijungimai, personalizuotas svetainės atskirų elementų vaizdavimas. Šiuos slapukus galite blokuoti savo naršyklės pagalba, tačiau be jų svetainė neveiks arba veiks netinkamai.

Analitiniai ir statistiniai slapukai

Šie slapukai naudojami marketingo ir reklamos tikslais ir būna diegiami trečiųjų šalių. Jų pagalba analizuojami Jūsų poreikiai, paieškos, kad būtų galima tiksliau pasiūlyti tai, ko ieškote. Šie gali būti išjungti Jūsų naršyklės pagalba.

Rinkodaros slapukai

Šių slapukų pagalba galima analizuoti lankytojų srautus ir navigaciją svetainėje.